2019 South Central League Schedule


District 6A Tournament - Crofton
Friday, August 2
G1 Yankton 12 vs Vermillion 4 (7:30PM)

District 6A Tournament - Baltic
Saturday, August 3
G2 Sioux Falls Brewers 8 vs Yankton 0 (2PM)
G3 Vermillion 3 vs Yankton 8 (4:30PM)
Sioux Falls Brewers & Yankton advance to first round of Class A State

District 6B Tournament - Wynot
Thursday, July 25
G1 #1 Crofton 5 vs #8 Freeman 6 (6PM)
G2 #4 Lesterville 7 vs #5 Menno 12 (8PM)

Friday, July 26
G3 #3 Wynot 12 vs #6 Irene 5 (6PM)
G4 #2 Tabor 9 vs #7 Scotland 0 (8PM)

Sunday, July 28
G5 #1 Crofton 8 vs #4 Lesterville 3 (5PM)
Lesterville is eliminated
G6 #6 Irene 11 vs #7 Scotland 5 (7PM)
Scotland is eliminated

Tuesday, July 30
G7 #8 Freeman 4 vs #5 Menno 5 (6PM)
G8 #3 Wynot 9 vs #2 Tabor 4 (8PM)

Thursday, August 1
G9 #1 Crofton 9 vs #2 Tabor 3 (6PM)
Crofton is Rep #2
G10 #6 Irene 8 vs #8 Freeman 10 (8PM)
Freeman is Rep #3

Sunday, August 4
G11 #2 Tabor 11 vs #6 Irene 1 (1PM)
Tabor is Rep #4, Irene is eliminated
G12 #5 Menno 10 vs #3 Wynot 11 (3PM)
Wynot is District Champ, Menno is Rep #1

Class A State Tournament - Round 1 - Brookings
Friday, August 9
Yankton 7 vs Castlewood 2 (5:30PM)

Saturday, August 10
Yankton 12 vs SF Flying Squirrels 1 (3:30PM)

Class A State Tournament - Round 2 - Mitchell
Friday, August 16
Yankton 3 vs Sioux Falls Brewers 0 (1PM)

Sunday, August 18
Yankton 7 vs Sioux Falls Brewers 10 (1PM)
Sioux Falls is Class A Champion

Class B State Tournament - Mitchell
Wednesday, August 7
Wynot 16 vs Corsica-Stickney 6 (7:30PM) (KVHT)

Thursday, August 8
Crofton 5 vs Harrisburg 1 (11:00AM) (KVHT)
Tabor 6 vs Kimball/White Lake 5 (5:30PM) (KVHT)

Friday, August 9
Menno 10 vs Clear Lake 0 (5:30PM) (KVHT)

Saturday, August 10
Freeman 0 vs Flandreau 10 (7:30PM) (KVHT)
Freeman is eliminated

Sunday, August 11
Wynot 2 vs Winner-Colome 6 (5:30PM) (KVHT)
Wynot is eliminated
Crofton 7 vs Plankinton 10 (7:30PM) (KVHT)
Crofton is eliminated

Monday, August 12
Tabor 3 vs Alexandria 10 (5:30PM) (KVHT)
Tabor is eliminated

Tuesday, August 13
Menno 1 vs Garretson 2 (5:30PM) (KVHT)
Menno is eliminated